Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Newcastle upon Tyne

Newcastle upon Tyne

2020-03-12

Na našich výletech po Velké Británii se nyní vydáme na sever Anglie, přímo na hranici mezi Anglií a Skotskem. Díky historickým událostem zde stále můžeme vidět kamennou hraniční zeď (takzvaný Hadriánův val), která jasně rozděluje tyto dvě části Spojeného Království. Blízko těchto hranic se Skotskem najdeme univerzitní a přímořské město NEWCASTLE UPON TYNE.

 

Zdroj:https-//commons.wikimedia.org/wiki/File-Hadrians_Wall_from_Housesteads1_crop

 

Město Newcastle upon Tyne (Nový hrad nad řekou Tyne) je moderní město se svou dlouhou historií. Již z názvu jsou patrné dvě dominanty města. Hrad Newcastle a řeka Tyne. Hrad Newcastle, tedy Nový hrad, můžeme spatřit na vyvýšeném místě přímo v centru města a je přístupný pro návštěvníky po dobu celého roku. 

 

 

Druhá dominanta města, řeka Tyne, ústí do Severního moře a je hranicí mezi městy Newcastle a Gateshead. Díky této řece se města mohou chlubit celosvětově unikátním otočným mostem ,,Gateshead Millennium Bridge”. Tento most je jedním z prvních otočných mostů na světě a propojuje dvě již zmiňovaná města. Jeho unikátní praktická konstrukce a nádherný designe řadí tento most k jednomu z  nejkrásnějších mostů na světě. Je pouze pro pěší a cyklisty, a za běžného dne po něm můžete jednoduše přejít nebo si na zabudovaných lavičkách posedět a pokochat se řekou i městem. Pokud však potřebuje po řece přeplout nějaká loď, most se uzavře a celý se otočí a zvedne, jak je vidět na fotkách. Večer je tento most doprovázen světelnými efekty, které dělají most ještě atraktivnější. 

 

Zdroj: destinationpascher.com/15-meilleures-choses-a-faire-a-gateshead-tyne-et-wear-angleterre-destination-pas-cher/.jpg

 

Město Newcastle má také rozsáhlou dopravní infrastrukturu, díky které se můžete pomocí autobusů, vlaků, místního metra i letiště dostat přímím spojen na mnoho míst Spojeného Království i světa. 

Co doporučuji navštívit? 

1. Hrad Newcastle - Přesné historické informace o tomto hradu najdete na TĚCHTO stránkách 

2. Millennium Bridge s kolonádou Quayside 

                                    Zdroj:https://www.coolbshoodies.com/?www.effco.co.tz

 

3. Veřejná městská knihovna a literární a filosofická knihovna   

 

zdroj:readplayparticipate.blogspot.com/2011/06/newcastle-city-library   

  

 

4. Fotbalové hřiště St James’ Park

zdroj: tripadvisor.cz/Attraction_Review-g186394-d260651-Reviews-St_James_Park-Newcastle_upon_Tyne_Tyne_and_Wear_England

 

5. Univerzita Newcastle - historické i moderní části. Části univerzity jsou rozesety po celém městě. Toto je jedna z historických budov. Poslední fotografie znázorňuje nejnovější univerzitní budovu, která byla dokončována v roce 2019.

 

 

 

6. Divadlo - Theatre Royal

 

7. Univerzitní park - Nádherné místo k odpočinku, relaxaci nebo, jak je v Anglii běžné, k četbě či studiu na dece.

 

8. Čínská čtvrť - I v Newcastelu najdete čínskou čtvrť, která začíná toutou branou.

 

9. Pláže města Tynemouth - Za těmito plážemi a vůní moře se dopravíte jednoduše metrem z centra Newcastelu.

 

10. Anděl severu - Město z jižní strany od města Gateshead chrání tento tzv. ,,Anděl severu". Dílo je 20m vysoké a u  místích obyvatel způsobuje rozporuplné pocity. 

Zdroj: illuminationsmedia.co.uk/twenty-year-anniversary-angel-north/.jpg

 

Jak již bylo v úvodu zmíněno, Newcastle je univerzitní město. Díky univerzitním i jazykovým studentům je město plné mladého čilého ruchu a spěchu. Vy ale nikam nespěchejte a v klidu si toho město užijte třeba na vlastní kůži :)

 

Jana

 


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.