Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Univerzita Oxford

Univerzita Oxford

2020-07-14

Oxford, město známé především svou univerzitou, leží v hrabství Oxfordshire přibližně hodinu a půl severozápadně od Londýna. Městem protéká řeka Temže, nazývaná zde pod svým latinským jménem Isis.

Říká se, že ,,nejčistší” angličtina je oxfordská. Oxfordský slovník a angličtina používaná na univerzitě by Vás měli naučit krásné čisté angličtině s dobrým akcentem. Kdo z nás se však ke studiu na populární univerzitě dostane? Díky mnoha jazykovým školám a velkému počtu přistěhovalců se ve městě setkáte spíše s opakem. Já osobně mám zkušenost s tím, že v Oxfordu uslyšíte všechny přízvuky světa, kromě toho britského :)

Radcliffe Camera, univerzitní kaple, Bodleyova knihovna a jiné - to jsou typické znaky a atrakce Oxfordu. Svými tipy na výlet Vás však zavedu nejen na ty nejznámější místa, ale také na ty, které rozhodně nenajdete v průvodci po Oxfordu.

 

Tip č. 1 - RADCLIFFE CAMERA

Pokud už jednou v Oxfordu jste, byl by hřích nenavštívit nebo si neprohlédnout univerzitu. Začněme tedy prohlídkou - RADCLIFFE CAMERA

-  Tato nádherná budova, součást univerzity, se nachází v centru města a obklopuje jí Old Bodleian Library (Bodleyova knihovna), kostel pany Marie a jedna z nejkrásnějších kolejí univerzity All Souls College. Pro návštěvníky tato budova není bohužel přístupná.

Mapa zde

 

Tip č. 2 - BODLEIAN LIBRARY

V naší virtuální prohlídce se přesuneme kousek vedle Radcliffe camera k dalším budovám jedné z nejslavnějších knihoven světa BODLEIAN LIBRARY. Tato knihovna je druhá největší ve Velké Británii, je to hlavní studijní knihovna univerzity a v této době sčítá přibližně 13 milionů knih. Toto neuvěřitelné množství knih se nenachází pouze v budovách, které můžete vidět všude okolo, ale i v podzemí, které bylo pro tyto účely vybudováno.

 

Část knihovny, kterou vidíte výše na fotce je známá také jako filmová nemocnice v příbězích Harryho Pottera.

 

Tip č. 3 - OXFORDSKÝ MOST VZDECHŮ

Pokud z náměstíčka Old Bodlerian Library přejdete přes ulici Catte Street jistě Vás na první pohled zaujme BRIDGE OF SIGHS - neboli most vzdechů, který spojuje staré a nové budovy Hertford College.

Hertford College byla svého času nejbohatší kolejí celé oxfordské univerzity a studentům bylo dopřáváno nejhonosnějších jídel. Legenda tedy vypráví, že když studenti procházeli po večeři tímto mostem nahoru a dolů s plnými břichy, tak se jim šlo tak špatně, že u toho vzdychali a sténali - proto tedy most vzdechů.  

 

Tip č. 4 - CHRIST CHURCH COLLEGE

Christ Church College - jedna z největších kolejí na univerzitě. Krásná historická budova a velmi příjemné okolí se zahradou. Nejznámějším vnitřním prostorem této koleje je nejspíše hala Christ Church, kde byla natáčena jídelna pro všechny studenty i profesory školy čar a kouzel v Bradavicích.

 

Tip č. 5 - KOSTEL PANNY MARIE OXFORD

Mé další doporučení je navštívit St. Mary Virgin church - Kostel Panny Marie, který se nechází mezi hlavní třídou High street a budovou Radcliffe Camera. 

Za mírný poplatek (£5 - 2019) se můžete po úzkém schodišti dostat až na vrchol věže a z tohoto místa sledovat celý Oxford. Nádherný zážitek, krásný pohled.

Doufám, že se Vám naše první část prohlídky po Oxfordu líbila a stejně jako já se budte těšit na druhý díl, kde se půjdeme podívat na místní trhy, ukážeme si, kde se můžete dobře najíst, napít a myslet budeme i na děti :)

Mějte se krásně a uvidíme se u druhého dílu.

 

Jana


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.